Робота з сервісними програмами
Властивості роботи із сервісними программами
Сервісне програмне забезпечення - це сукупність програмних продуктів, що надають користувачеві додаткові послуги в роботі з комп'ютером і розширюють можливості операційних систем.
За функціональним можливостям сервісні засоби можна поділяти на:
• поліпшуючі призначений для користувача інтерфейс:
• захищають дані від руйнування і несанкціонованого доступу;
• відновлюють дані;
• прискорюють обмін даними між диском і ОЗУ;
• архівації-розархівації
• антивірусні засоби.
Оболонки надають користувачеві якісно новий інтерфейс і звільняють його від детального знання операції і команд ОС. Функції більшості оболонок, наприклад сімейства MS-DOS, спрямовані на роботу з файлами і каталогами і забезпечують швидкий пошук файлів; створення, перегляд та редагування текстових файлів; видачу відомостей про розміщення файлів на дисках, про ступінь зайнятості дискового простору і ОЗУ.
Всі оболонки забезпечують ту чи іншу ступінь захисту від помилок користувача, що зменшує ймовірність випадкового знищення файлів.
Утиліти - програми, що служать для виконання допоміжних операцій обробки даних або обслуговування комп'ютерів.
Найбільш часто використовуються утиліти наступного призначення:
v Програми резервування - створюють резервні копії інформації на дисках.
v Антивірусні програми - призначені для запобігання зараження комп'ютерним вірусом і ліквідації наслідків зараження.
v Програми-пакувальники дозволяють за рахунок застосування спеціальних методів «упаковки», стискати інформацію на дисках, а також об'єднувати копії декількох файлів в один архівний файл. Для DOS - PKZIP і ARJ.
v Програми-русифікатори, пристосовують іншу програму для роботи з російськими буквами і текстами (а іноді перекладають на російську мову її меню і повідомлення).
v Програми видалення додатків. Багато комплекси програм містять програми установки, але не містять засобів, для видалення цих комплексів. Для коректного видалення комплексів програм використовуються програми видалення додатків.
v Програми для оптимізації дисків дозволяють забезпечити більш швидкий доступ до інформації на диску за рахунок оптимізації розміщення даних на диску. Ці програми переміщують всі ділянки кожного файлу один до одного, збирають всі файли на початку диска і т. Д. З програм для оптимізації широко використовується SpeeDisk.
v Програми обмеження доступу до даних. У багатьох випадках потрібно захистити комп'ютер від небажаних користувачів. Програма Norton DiskLock захищає паролем комп'ютер, не дозволяючи завантажити комп'ютер стороннім, запитує пароль після перерви в роботі і т. Д.
v Програми для управління пам'яттю забезпечують більш гнучке використання оперативної пам'яті комп'ютера.
v Програми-кеші для диска прискорюють доступ до інформації на диску шляхом організації в оперативній пам'яті кеш-буфера, що містить найбільш часто використовувані ділянки диска.
Утиліти надають користувачеві додаткові послуги (які не потребують розробки спеціальних програм) в основному з обслуговування дисків і файлової системи.
Утиліти найчастіше дозволяють виконувати наступні функції:
• обслуговування дисків (форматування, забезпечення схоронності інформації, можливості її відновлення в разі збою і т.д.);
• обслуговування файлів і каталогів (аналогічно оболонок);
• створення і оновлення архівів;
• надання інформації про земельні ресурси комп'ютера, про дисковий простір, про розподіл ОЗУ між програмами;
• друк текстових і інших файлів в різних режимах і форматах;
• захист від комп'ютерних вірусів.
З утиліт, які отримали найбільшу популярність, можна назвати багатофункціональний комплекс Norton Utilities.
Налагоджувальні програми забезпечують автономну настройку і перевірку окремих пристроїв ЕОМ. Зазвичай вони функціонально незалежні від програм ОС. Перевірочні тест-програми призначені для періодично проводяться перевірок правильності функціонування пристроїв, наприклад після включення їх в роботу. Діагностичні програми використовуються в тих випадках, коли необхідно класифікувати відмова обладнання і локалізувати місце несправності. Ініціювання роботи цих програм здійснюється зазвичай модулями ОС після фіксації збоїв і відмов апаратури контролю.
Перевірочні тест - програми займають особливе місце в КПТО. Їх виконання безпосередньо перед обчисленнями дозволяє переконатися в справності технічних засобів системи, а значить, підвищити достовірність результатів обробки даних.Налагоджувальні програми забезпечують автономну настройку і перевірку окремих пристроїв ЕОМ. Зазвичай вони функціонально незалежні від програм ОС. Перевірочні тест-програми призначені для періодично проводяться перевірок правильності функціонування пристроїв, наприклад після включення їх в роботу. Діагностичні програми використовуються в тих випадках, коли необхідно класифікувати відмова обладнання і локалізувати місце несправності. Ініціювання роботи цих програм здійснюється зазвичай модулями ОС після фіксації збоїв і відмов апаратури контролю.
Перевірочні тест - програми займають особливе місце в КПТО. Їх виконання безпосередньо перед обчисленнями дозволяє переконатися в справності технічних засобів системи, а значить, підвищити достовірність результатів обробки даних.
До складу операційної системи Windows входить низ ка службових програм, призначених для обслуговування дискової підсистеми ПК:
v Очистка диска;
v Дефрагментация диска;
v Проверка диска.
Очистка диска. Програма Очистка диска дозволяє знайти непотрібні файли і видалити їх, щоб звільнити місце на жорсткому диску. Її вікно періодично з’являється на екрані, коли не вистачає вільного місця на жорсткому диску.
Після запуску програми вказують диск, на якому потрібно провести очистку. У вікні програми Очистка диска відображаються імена файлів і папок, які можуть бути видалені, зокрема тимчасові файли, завантажені з Internet. Опис файлів, виділених у списку Удалить следующие файлы, наводиться в рамці Описание.
Відкривши вкладку Допольнительно вікна Очистка диска, ви зможете звільнити додаткове місце на диску, видаливши невикористовувані компоненти Windows і програми.
Дефрагментація диска. Мета програми – прибрати фрагментацію файлів на диску, впорядкувати розташування файлів і вільного простору з тим, щоб підвищити швидкість запуску програм і читання даних.
Фрагментація файлів відбувається після видалення старих і записування нових. Новий файл може не вміститися на тому місці, де розташовувався видалений, і буде записаний на розташованих у різних місцях декількох блоках кластерів, що збільшить час зчитування. Аналогічно після видалення декількох файлів, розташованих у різних місцях, новий файл може не поміститися в одному місці і буде розміщений у двох або більше несуміжних блоках кластерів.
Фрагментація диска відбувається по мірі зростання кількості видалених і знову записаних файлів на диску. Вона подовжує шлях переміщення голівок вводу/виводу жорсткого диска і може збільшити час зчитування і запису файла на диск.
Програма дефрагментації диска переміщає всі файли до початку диска після зарезервованої для системних файлів ділянки і розташовує підряд фрагменти одного файла.
Можна переглянути звіт про дефрагментацію, у якому будуть наведені свідчення про розміри тому, кластера, відсоток вільного місця. Перед тим як виконати дефрагментацію диска, натисніть кнопку Анализ, щоб знати, чи потрібно затрачати час на цю операцію. Не підлягають дефрагментації компакт-диски, мережні диски та стиснуті диски, формат яких Windows не підтримує.
Бажано дефрагментацію дисків виконувати в час простоювання комп’ютера: в обідню перерву або вночі, якщо комп’ютер не вимикають на ніч. Кнопка Пауза дає можливість тимчасово призупинити процес дефрагментації.
Перевірка диска. Сервісна програма, що шукає і виправляє помилки в файловій системі або окремих файлах, шукає і виправляє помилки в таблиці розміщення файлів, в довгих іменах файлів, а також усуває помилки, що пов’язані з втраченими кластерами.
Цю програму потрібно запускати систематично, але майте на увазі, що диск під час роботи програми недоступний. Перевірка великих дисків займає значний час.
Запуск програми відмінний від попередніх службових програм. По-перше, програма може запускатися автоматично при некоректному вимкненні ПК і якщо виникають неполадки на дисках. По-друге – користувачем:
v в програмі Мій комп’ютер слід ввімкнути контекстне меню на піктограмі диска, що підлягає перевірці;
v вибрати команду Свойства – вкладка Сервис – відкривається вікно властивостей диска;
v програма вмикається кнопкою Выполнить проверку.
v в вікні встановити параметри перевірки диска і натиснути кнопку Запуск.
Архівація даних. Програми архіватори
Архіватор - це програма, яка стискає файл або групу файлів в один архівний файл з метою зменшення їх розміру. При цьому не втрачається ні біта інформації, і будь-який файл можна з архіву витягти. Що дає архівація? По-перше, економія місця на диску, по-друге, на дискеті можна перенести великий обсяг інформації, по-третє, є можливість пересилати великі файли по електронній пошті.
Найбільш відомі архіватори - це архіватори ZIP, ARJ, RAR, GZIP, LHA, HA, ACE. Архів, створений тим чи іншим архіватором, має розширення, що відповідає назві архиватора. Наприклад, розширення файлу archive.rar говорить про те, що він був створений за допомогою архіватора RAR.
Архіватори відрізняються можливостями і якістю стиснення, яке залежить також і від типу стисливих даних. Деякі архіватори краще працюють з одними типами даних, але погано показують себе з іншими. Створити універсальний архіватор неможливо. До важливих функцій архиваторов відносять створення багатотомних архівів і архівів.
Багатотомні архіви - це архіви, розбиті на декілька окремих файлів. Їх застосовують, коли необхідно перенести великий обсяг інформації на дискетах: на кожну дискету поміщається окремий том архіву. При отриманні даних з багатотомного архіву архіватор буде послідовно обробляти том за томом, і запитувати зміну дискети.
Архіви використовуються в тих випадках, коли необхідно перенести інформацію на інший комп'ютер, але невідомо, чи встановлений там відповідний архіватор. Саморозпаковувальний є виконуваний (.EXE) файл, який включає в себе заархівовані дані і програму для їх розпакування.
Комментарии
Отправить комментарий